Direkt till innehållet

Bakteriell vaginos PCR – Ny analys i sortimentet på Klinisk Mikrobiologi från 2026-10-06

LABORATORIET INFORMERAR - Klinisk Mikrobiologi 2026-10-06

Bakteriell vaginos-DNA:

Ett prov men analysen ger tre svar – förekomst av vaginalflora som tyder på bakteriell vaginos, förekomst av Trichomonas vaginalis och förekomst av Candida spp. (jästsvamp). Observera dock att analysen inte ska användas som screening och analysen kan inte användas för resistensbestämning eller för riktad detektion av specifika bakterier, exempelvis grupp B-streptokocker (GBS).

Bakteriell vaginos

Diagnosen bakteriell vaginos (BV) är i första hand klinisk och baseras på Amsels kriterier. Vid diagnostiska svårigheter kan PCR-analysen användas som stöd.

Med PCR analyseras förekomsten av bakterier som är associerade med BV, exempelvis Gardnerella vaginalis, i relation till Laktobaciller som normalt dominerar vaginalfloran hos kvinnor i fertil ålder. Ett positivt BV-resultat talar för en förändrad vaginalflora med minskad förekomst av Laktobaciller och ökad förekomst av BV-associerade bakterier.

Trichomonas vaginalis

Trichomonas vaginalis kan påvisas med PCR. Diagnostik sker vanligen med mikroskopi, men eftersom mikroskopisk diagnostik behöver utföras i direkt anslutning till provtagningen kan PCR vara ett alternativ när detta inte är möjligt.

Candida spp. (jästsvamp)

DNA från olika Candida-arter kan också påvisas med analysen, men de olika arterna kan inte alltid särskiljas. Vid misstänkt candida-vaginit rekommenderas dock i första hand analysen “Jästsvamp odling”.

Denna webbsida vänder sig till vårdgivare.
Patientärenden hanteras via 1177.se eller per telefon till aktuell mottagning.

Publicerad: 2026-10-06

Senast ändrad: