OBS! Läkemedelsleveranser uteblir under tisdagen den 4 mars
Läkemedelsleveranser till Region Halland uteblir på tisdag 4 mars 2025 på grund av driftstörning hos leverantören Tamro. Problemet är nu åtgärdat, men har resulterat i att samtliga leveranser av läkemedel till vårdenheter utebli under tisdagen.
För förvaltningar som tillhör sjukhusen (HS, PSH, ADH) kommer de varor som skulle skickats idag att levereras med ordinarie leverans på onsdag (5/3).
Informationen om uteblivna leveranser berör inte gula backar med slutenvårdsdos (dosrullar till patienter) eller gröna backar (cytostatikaläkemedel).
För akuta behov kan akutbeställningar läggas enligt ordinarie rutin.
För enheter inom NSVH samt kommunala läkemedelsförråd kommer läkemedelsleveransen att ske nästkommande ordinarie leveranstillfälle.
Vid behov som inte kan vänta till nästkommande tillfälle kan RGS Logistikservice kontaktas (tel. 010-4761900) för att om möjligt tidigarelägga leveransen under nästkommande vecka.
Läkemedelsenheten, Läkemedel Halland
Publicerad: 2025-03-03
Senast ändrad: