Direkt till innehållet

Bokningsystem ligger nere

Vi har just nu en teknisk driftstörning som påverkar färdtjänst, sjukresor, närtrafik och skolresor med taxi. Hallandstrafiken arbetar tillsammans med sin leverantör för att lösa problemet. Prognos saknas i nuläget. Läs mer på Hallandstrafikens webbplats.

Hallandstrafikens webbplats

Ny betydelse av I-gruppen vid resistensbestämning av bakterier

Laboratoriet informerar – Klinisk mikrobiologi 2020-04-03

Sedan 2019 tillämpas en ny definition för S/I/R såväl i Europa som i Sverige. Alla brytpunkter (gränsvärden) som används av mikrobiologiska laboratorier för att skilja mellan S, I, och R är relaterade till dos och administrationssätt. Syftet med den nya definitionen av I-gruppen är att öka antalet möjliga behandlingsalternativ hos bakterier med nedsatt känslighet för ett eller flera antibiotika. Den viktigaste förändringen är att I-gruppen (tidigare intermediär) numera kallas ”känslig med ökad antibiotikaexponering (I som i ”increased exposure”). Vid bedömning av resistensbesked ska I betraktas som ett lika effektivt alternativ som S, givet att en ökad exponering, ofta högre dos, kan ges.

Klinisk Mikrobiologi kommer nu att införa detta fullt ut i provsvaren. Förändringen får stor betydelse för ett fåtal bakterier/antibiotika. T ex behöver Pseudomonas aeruginosa/ciprofloxacin alltid högdos och kommer därför att besvaras I. Även Haemophilus influenzae/amoxicillin behöver högdos och besvaras I. Förändringen kommer också att påverka preparat som används inom slutenvården.

Råd för val av dosering är till största delen redan implementerat i terapirekommendationer och i ”Stora antibiotikaguiden” (från Strama Halland). För mer information om dosering vg se RAF:s (Referensgruppen för Antibiotikafrågor) hemsida under ”Doseringstabell för normal och högdos” https://www.sls.se/raf/

Vid frågor kontakta:
Emma Löfström, Klinisk mikrobiolog, emma.lofstrom@regionhalland.se
Ingegerd Sjögren, Mikrobiolog, ingegerd.sjogren@regionhalland.se

Publicerad: 2020-04-03

Senast ändrad: