Cybersäkerhet – så rustar vi oss för framtiden
Informationssäkerhet är inte bara en IT-fråga – det är också en förutsättning för att vi ska kunna bedriva vår verksamhet tryggt och effektivt. Genom att skydda våra system, data och kommunikation minskar vi risken för störningar, dataintrång och informationsläckor som kan påverka både medarbetare och invånare. Region Halland arbetar därför ständigt med att förbättra informationssäkerheten.
En utbildningssatsning pågår sedan förra hösten för att utbilda anställda i Region Halland i informationssäkerhet. Satsningen är en del av en bredare strategi för att höja säkerhetsmedvetandet och bli bättre rustade att möta dagens säkerhetsutmaningar.
– Utöver utbildningen, har vi också arbetat med att bringa ordning i våra styrande dokument. Nyligen uppdaterade vi ” Säkerhet – riktlinjer för informationssäkerhet och dataskydd”. Riktlinjen är bra att känna till då den konkretiserar Region Hallands säkerhetspolicy och beskriver vad vi behöver arbeta med för att nå ett effektfullt, systematiskt och riskbaserat informationssäkerhetsarbete så att Region Halland kan fortsätta att fungera säkert, säger Marie Jaxwall Lindblom, informationssäkerhetsspecialist i Region Halland.
Ny lagstiftning ställer högre krav för att ytterligare öka informationssäkerheten
EU har tagit fram en uppdatering av det tidigare NIS-direktivet från 2018. Det nya direktivet, NIS2, ställer högre krav på aktörer inom samhällsviktig verksamhet. NIS2-direktivet handlar om att stärka cybersäkerheten i medlemsländerna. Syftet är att skydda viktiga samhällsfunktioner mot cyberhot. Ett exempel på ett sådant hot är det cyberangrepp som nyligen drabbade Region Hallands leverantör av arbetsmiljösystem (regionhalland.se)
För att möta de ökade kraven på informationssäkerhet som NIS2-direktivet ställer, har det i Sverige tagits fram ett förslag till en ny cybersäkerhetslag. Lagen föreslås träda i kraft den 15 januari 2026.
Vad betyder den nya lagstiftningen för Region Halland – detta händer just nu
Fokus just nu när det gäller informationssäkerhet är ett arbete där vi säkerställer att vår, i grunden, goda informations- och IT-säkerhet uppfyller kraven i NIS2 och kommande cybersäkerhetslag. Den hotbild vi har att hantera förändras ständigt och det är därför naturligt att vi hela tiden kommer att behöva vidta åtgärder för att förbättra vårt skydd. Därför behövs löpande förändringar i både system och styrdokument, så att vi fortsatt kan leverera vårt uppdrag på ett tryggt och säkert sätt till invånarna i Halland.
Läs mer hos oss
Här hittar du vår nyligen uppdaterade riktlinje Säkerhet – riktlinjer for informationssäkerhet och dataskydd Riktlinjen hör ihop med Säkerhet – policy
Läs mer hos andra
Det här är NIS2-direktivet (MSB)
Publicerad: 2025-09-10
Senast ändrad: